Jdi na obsah Jdi na menu
 


Povaha a temperament u Mudi

23. 8. 2007

POVAHA A TEMPERAMENT

Povaha mudi vychází z historie a původního využití plemene. Ovčáci potřebovali houževnatého psa, který vydrží pracovat s ovcemi od rána do večera, 365 dní v roce, bez ohledu na roční období či počasí.

Neposlušný pes byl pro ovčáka na obtíž a protože ovčáci neměli moc času na výcvik psů, museli se jejich psi učit velmi rychle. Stejně tak potřebovali psa, který se od nich a od stáda nehne na krok, bez ohledu na to, kolik zajíců či srnek běhá po okolí.

Pravý mudi je proto neunavitelný čipera, nezmar a rošťák, který vás stále pronásleduje na každém kroku. Dobře socializovaný a vedený mudi je optimista, který stále číhá na vhodnou příležitost, jak vás, sebe i okolí pobavit.

Mudi je velmi citlivý, svou povahou se podobá hodně belgickému ovčákovi. Potřebuje trpělivé, citlivé, ale důsledné vedení. Učí se velmi rychle, nový cvik si zapamatuje už po několika opakováních. Je hyperaktivní a potřebuje hodně pohybu a zaměstnání. Při nežádoucí činnosti stačí psa upozornit nespokojenou intonací, není potřeba křiku či snad dokonce fyzických trestů!!!

Díky své vysoké inteligenci je mudi značně vynalézavý a je nutné ho proto neustále zaměstnávat. Pokud nemá dostatek požadovaného vyžití, najde si zábavu sám - většinou začne vyvíjet jakoukoliv destrukční činnost.

Naprosto nezbytná je časná a správná socializace. Špatným přístupem nebo zanedbáním některých aspektů můžeme snadno z mudi udělat bázlivého citlivku nebo naopak nebezpečného agresora. Hranice mezi těmito dvěma charaktery (napohled naprosto odlišnými) je nepatrná. Mudi se svou citlivou povahou inklinuje k oběma těmto extrémům a tak záleží na chovateli (v prvních týdnech života) a následně na majiteli, zda z něj vychová zdravě sebevědomého a bezproblémového jedince.