Jdi na obsah Jdi na menu
 


Barvy u Mudi

23. 8. 2007

BARVY

Barvy u Mudi jsou z genetického hlediska velmi zajímavým tématem. Dr. Dezso Fenyés začínal svá křížení s černými a merle psy. Standard z r. 1963 uváděl pouze černou, bílou a černobílou barvu. Dnešní standard uznává tyto variety: černou, merle, bílou, plavou, hnědou, popelavou, isabella, protože se prokazatelně jedná o původní barvy, které se vyskytovaly už před více než 100 lety. Každá barva má svá pro a proti, ale u všech je žádaný co nejtmavší pigment pysků a oka. Barva není kritériem kvality psa, důležitá je její sytost a hlavně zdravá a lesklá srst. Kromě uznaných barev se vzácně narodí i štěně albín, zbarvení black&tan, černobílé, vlkošedé či s pálením nebo černou maskou.

Merle (maď. cifra)

U Mudi se zatím nepotvrdila vazba některých genetických očních chorob na toto zbarvení, přesto se nedoporučuje merle x merle spojení, příp. merle x bílá spojení. Merle u Mudi je odlišné než např. u border kolie či australského ovčáka či šeltie. Jedná se o světlé mramorování na tmavém podkladě - černém (black merle - cifra), hnědém (red merle - barna cifra) nebo šedém (popelavá merle - hamvasz cifra). Tyto světlé skvrny během života tmavnou. Merle je oproti všem ostatním barvám dominantní - tzn. aby se narodilo štěně zbarvení merle, musí být jeden z rodičů merle. Jedině u tohoto zbarvení jsou povoleny modré oči.

Obrazek

Obrazek

Černá (maď. fekete)

Černá barva je dominantní vůči zbylým jednobarevným varietám. V minulosti byla nejčastější křížení černá x černá, proto je tato barva dnes u Mudi nejběžnější. Většina černých mudi nese geny recesivních barev a často se tak stává, že po dvou černých rodičích se ve vrhu narodí např. bílá, plavá nebo hnědá štěňata. Sytě černá lesklá barva bez hnědého či šedého nádechu je snad nejelegantnějším zbarvením u Mudi. Nežádoucímu odstínu lze snadno předejít správnou a vyváženou výživou. I u této barva je nutné dbát na tmavý a sytý pigment a co nejtmavší odstín očí.

Obrazek

Bílá a plavá (maď. fehér + fakó)

Historie těchto barev je úzce spjata. Dříve se mezi těmito barvami moc rozdíly nedělaly a i dnes bývá obtížné některé jedince zařadit. Odstíny bílé se pohybují od sněhově bílé až po slonovinovou, místy s plavými skvrnami. Štěňata se rodí bílá a jak rostou, může jejich odstín trochu nažloutnout. Plavý Mudi se narodí plavý a barva mu věkem ještě tmavne. U obou barev je důležitý co nejtmavší pigment, nejžádanější je černý.

Obrazek

Hnědá, popelavá a popelavě-hnědá (maď. barna, hamvasz, hamvaszbarna)

Jedná se o nejvzácněji se vyskytující varianty. Hnědá i popelavá jsou barvy recesivní. Pokud se spojí pár nesoucí geny pro tyto dvě barvy, může se narodit popelavě-hnědé (isabella) štěně. To má barvu světlé kávy. Narozdíl od bílé a plavé mají psi tohoto zbarvení pigment v barvě srsti, tedy hnědý a popelavě-hnědý mudi má hnědý pigment, popelavý má pigment šedý. Hnědou barvu určuje gen b.
Popelavý mudi se rodí světle šedý, s věkem jeho barva tmavne. Gen d, způsobující zředění černé barvy na šedou, je stejný jako např. u výmarských ohařů nebo modrých německých dog. U mudi se však tato barva nazývá popelavou. Na slunci září ocelovým leskem s modrým nádechem. Zajímavostí jsou stříbrné chloupky na špičkách uší, vyskytující se jen u tohoto zbarvení.